کنترل صدای چیلر و کمپرسور

کنترل صدای چیلر و کمپرسور

طرح‌های کنترل صدای چیلر و کمپرسور

در کمپرسورها، تراز توان و تراز فشار به مشخصات چرخش موتور، تعداد تیغه‌ها و توان الکتریکی مصرفی آن وابسته است. تغییرات یا اصلاحات در مولفه‌های آنها با عوامل دیگری نظیر بازدهی و عملکرد دستگاه تداخل دارد، بنابراین در اغلب موارد باید از روش‌های کنترل صدا استفاده نمود که خارج از مکانیک اجزای دستگاه باشد. روش‌های کنترل صدای چیلر و کمپرسور شامل محصورسازی، طراحی و نصب اتاقک عایق صوت روی کمپرسور، طراحی و نصب مافلر در محل ورودی هوا و استفاده از پوشش‌های عایق صدا می‌باشد. در اغلب موارد لازم است هم برای ورودی هوا مافلر نصب گردد و هم برای کنترل صدای منتشر شده از جداره، اتاقک سازی انجام گردد.

محصورسازی با پانلهای آواسینا

محصورسازی با پانلهای عایق-جاذب

محصورسازی

برای کاهش انتشار صوت و کنترل صدای چیلر و کمپرسور در مناطق شهری و صنعتی به محیط اطراف یکی از راهکارهای فنی متداول و ساده، محصورسازی با استفاده از دیوارهای عایق-جاذب آواسینا می‌باشد. این دیوارها دارای چگالی سطحی متناسب با نیاز بوده و در لایه‌بندی ساندویچی خود علاوه بر یک لایه چگال عایق صدا در سطح مقابل کمپرسور دارای لایه ضخیم جاذب الیافی مقاوم به حرارت و رطوبت بوده که توسط یک سطح فلزی سوراخدار پوشانده شده است. لایه‌بندی پانلهای مورد استفاده بر اساس محاسبات فنی بوده و برای هرتیپ از صدای کمپرسورها قابل طراحی می‌باشد. پانل‌های آواسینا برای این منظور شامل قطعات پیش ساخته‌ای هستند که بر روی یک سازه فلزی قابلیت نصب و مونتاژ دارند. در این روش که برای فضای باز کاملا مناسب بوده و حتی برای نصب روی سقف ساختمانها بدون تخریب قابل انجام است، ابتدا یک شاسی مناسب اجرا و سپس ستونهای اصلی و فرعی روی آن نصب می‌گردند. پانلهای آواسینا به صورت کشویی روی آن نصب می‌گردند و در نهایت مهاربندی و درزگیری انجام خواهد شد. میزان برآورد کاهش صدا توسط این روش برای ارتفاع همسطح یا پایین تر از دیواره حدود 10 تا 12 دسی‌بل می باشد.

محصورسازی با پاراوان موقت

محصورسازی با پاراوان موقت

یک راه ساده دیگر استفاده از پاراوان عایق صوت است که عمر کوتاه و اثر عایق بندی ضعیف‌تری دارد به همین دلیل در فضای باز برای کنترل موقت صدا مورد استفاده قرار می‌گیرد. میزان برآورد کاهش صدا در این روش حدود 7 دسی‌بل می باشد.

نمونه‌هایی از اتاقک کنترل صدا

نمونه‌هایی از اتاقک کنترل صدا

نمونه‌هایی از اتاقک کنترل صدا

اتاقک سازی

طراحی و اجرای اتاقک به منظور محصورسازی کامل کمپرسورها و برای دستیابی به کاهش صدای بیش از 20 دسی بل است. اتاقک‌ها به صورت لایه بندی ساندویچی فشرده و ضخامت حداکثر 10 سانتی‌متر طراحی می‌شوند. اسکلت و جداره عایق صوت اصلی این اتاقک‌ها اغلب فولاد است. لایه‌های داخلی شامل مصالح جاذب فوم، لاستیک یا الیاف است که متنسب با ماهیت صدای منبع انتخاب ‌میگردد. سطح داخلی اتاقکها اغلب ورق فلزی پانچ شده، جاذبهای روکش چوب یا ورقه‌های PVC می‌باشد. لایه‌بندی و انتخاب مصالح و از آن مهمتر، نحوه اجرا تضمین کننده میزان کاهش صدا توسط این اتاقکها است. در مواردی که نیاز به جریان هوا در داخا اتاقک باشد، ورودی و خروجی آن باید به سایلنسر یا روزنه‌های شکافی جاذب صوت مجهز گردد. در صورت طراحی و اجرای صحیح، اتاقکها می‌توانند تا 30 دسی‌بل صدا را کاهش دهند.

نمونه‌های مافلر نصب شده درورودی کمپرسورها

نمونه‌های مافلر نصب شده در ورودی کمپرسورها

نصب مافلر و سایلنسر

مافلر و سایلنسر اجزای فنی هستند که در ورودی یا خروجی سیال نصب می‌گردند و با کاهش فشار صوت و آرام سازی تلاطم جریان سیال، صدای منتشره را کاهش می‌دهند. نمونه متداول مافلرها، انباره اگزوز وسایل نقلیه است. حتما دیده‌اید که اگر انباره خودرو سوراخ یا فرسوده گردد چه صدای گوش خراشی منتشر می‌گردد. انبارهایی که برای کمپرسورها طراحی‌ می‌گردند از همان قواعد و محاسبات علمی پیروی می‌کنند. مافلرها می‌توانند تا 40 دسی بل صدای منابع را کاهش دهند.

نمونه سایلنسر ورودی هوای کمپرسور و فن

نمونه سایلنسر ورودی هوای کمپرسور و فن

نمونه دیگر از این دسته سایلنسرها هستند که اغلب برای ورودی هوای تجهیزاتی همچون فن یا برخی کمپرسورها قابل استفاده می‌باشند. این اجزای فنی دارای بستر چندلایه موازی برای عبور هوا بوده و می توانند تا حدود 30 دسی‌بل صدا را کاهش دهند. در ادامه نمونه‌هایی از اتاقکهای مجهز به سایلنسر برای کمپرسور گاز و اتاقکهای بافل دار را مشاهده می‌کنید.

نمونه اتاقک مجهز به سایلنسر برای کمپرسور گاز

نمونه اتاقک مجهز به سایلنسر برای کمپرسور گاز

نمونه هایی از اتاقکهای بافل دار

نمونه هایی از اتاقکهای بافل دار

نمای سه بعدی انفجاری اتاقکهای کمپرسورها

نمای سه بعدی انفجاری اتاقکهای کمپرسورها

نمای ساده لایه بندی جداره اتاقکها

نمای ساده لایه بندی جداره اتاقکها

پوشش‌های عایق صدا

پوششهای عایق صدا دارای لایه‌بندی مناسب و چگال و با ترکیبی از عایق و جاذب متناسب و مقاوم به حرارت و رطوبت هستند که به‌طور مستقیم روی اجزای مولد صدا نصب می‌گردند. این روش کنترل صدای چیلر و کمپرسور می‌تواند تا 10 دسی‌بل در کاهش صدا موثر باشد.

پوشش عایق صدا

پوشش عایق صدا

شرکت مهندسی پویش آواسینا به پشتوانه سالها تجربه و سابقه انجام پروژه‌های متعدد، آماده ارائه کلیه خدمات کنترل صدای چیلر و کمپرسورهای ساختمان‌های اداری و تجاری و مسکونی می باشد. برای دریافت راهنمایی بیشتر با کارشناسان آواسینا تماس بگیرید.